Zanu PF Primary Election Winners List

MASHONALAND EAST PROVINCE


Mudzi North

  • Newton Kachepa-3609
  • Benjamin Musweweshiri -1913
  • Macheal Smoko–1669
  • Betty Jakarasi–240
  • Regment Chirowa-235
  • Garikayi Nyamayeuta–204
  • Ellen Mudzimu–130
  • Daniel Chitedega–117
  • James Jambo–68

Mudzi South

  • Jonathan Samukange -6572
  • Eric Navhaya–981

Mudzi West

  • Magna Mudyiwa–3370
  • Chenjerai Makanjera-1483
  • Knowledge Kaitano-947
  • Kapfunde John-711
  • Nyakuweka Forgiveness -188
  • Svosve Lovemore-147
  • Nyikagumbeze Evans -144
  • Kamonere Alouis -139
  • Kufandirori Phibion -88

Mudzi Senatorial

  • Misheck Chasakara-8172
  • Svinurai Kamonere -6288
  • Rodwell Tigere-4042
  • Tafirenyika Nyume -2711

Chikomba Central

  • John Mangwiro – 5 309
  • Mike Bimha – 1 969
  • Alban Dete – 192
  • Joachim Chivandire – 214
  • Happymore Makomeya – 112

Goromonzi West

  • Energy Mutodi   2912
  • Beatrice Nyamupinga 1450
  • Norman Gombera          790
  • Chimugoti Fungai      618

Murewa West

  • Sewera Jonah     1788
  • Ngozera Murambiwa  1055
  • Nukomberanwa      418
  • Ndoro Ladie        1420
  • Chisewe Ronald     283
  • Chiwera Ricky         283
  • Jima Patrick         330

Murewa North

  • Chinyadza Cleopas     461
  • Garwe Daniel        4765
  • Nkatazo Mable     1308
  • Makunde Tendai       410
  • Mangwende Euice  146

MANICALAND PROVINCE


Chimanimani West 

  •  Cde Nokuthula Matsikenyeri 4321
  • Cde Tarsen Dube 1556

Chimanimani East  

  • Joshua Sacco  5752
  • Cde Phenias Gwiza 1860

 Musikavanhu

  • Joshua Murire 1699
  • Onai Chingwara 411
  • Musapa Mbodza 333
  • Edson Chikumba 52
  • Douglas Mlambo 39
  • Catherine Chirimambowa 30

Musikavanhu Senate:

  • Tobias Matanga 1858
  • Gedion Goko 330
  • Timothy Mapungwana 237

MIDLANDS PROVINCE


Gweru Urban – Esau Machinyise

Mkoba Constituency – Charles Simbi


MATABELELAND NORTH PROVINCE


Nkayi North 

  • Cde Sithembiso Nyoni (uncontested)

Nkayi South

  • Cde Stars Mathe – 1637
  • Cde Enitha Musina – 646
  • Cde Gwemba Munetsi – 97

 Tsholotsho South

  • Cde Zenzo Sibanda – 1491
  • Cde Ronald Tshuma – 879
  • Cde Jabulani Nkomo – 871

 Hwange Central

  • Cde Reeds Dube – 814
  • Cde James Phiri – 417
  • Cde Valentine Matiure – 59
  • Cde Trymore Ndlovu  – 47
  • Cde Simbarashe Munamba – 42

MASVINGO PROVINCE


Zaka Central

  • Davison Svuure 2083
  • James Makiya 1817
  • Jonas Chindanya 1249
  • Paradzai Chakona 1225
  • Tanaka Mutava 574

Masvingo Urban

  • Taguma B. Mazarire 1951
  • Edson Zvobgo Jnr 1489
  • Godard Dunhira 428
  • Gordon Gomba 298

Senatorial -Chivi Mwenezi

  • JD Hungwe 4508
  • Munetsi Chishamba 1375
  • Shepard Komani 431
  • Josphat Ngwenya 213

Chivi Central

  • Ephraim Gwanongodza  3906
  • Munyaradzi P Mangwana 1969
  • Manasa Mahapa 1534
  • Priscilla Pondo 428
  • Albert Chamwadoro 399
  • Austin Hakunavanhu 213

Masvingo North

  • Cde Davis Marapira 4463
  • Cde Ziki 708
  • Cde Deredzai 606

Zaka East

  • Caston Gumbwanda

Zaka North

  • Robson Mavhenyengwa

Zaka West

  • Ophious Murambiwa

MASHONALAND WEST PROVINCE


 Chegutu West

  • Dexter Nduna 2072
  • Chikazhe Mubaiwa  833
  • Elliah Javangwe 214
  • Clever Kunonga 183
  • Shingirai Conscious Makoni 39

Mhangura 

  • Precious Chinhamo Masango (beat former Lands Minister Douglas Mombeshora)

MATABELELAND SOUTH PROVINCE


Matobo North 

  • Edgar Moyo 1236
  • Tapson Ncube 665
  • Mfakhazi Maphosa 375
  • Misheck Ndlovu 315
  • Never Khanye 140
  • John Clever Ncube 91
  • Anaenius Nyathi 28
  • Portia Ndlovu  20

Matobo South

  • Saul Mahalima Ncube   1892
  • Nkosiyazi Fuyane  267
  • Majaha Ncube  185
  • Richard Njini Sibanda  61
  • Elizabeth Ndlovu 58
  • Alpha Ndlovu 39

Bulilima East

  • Nqobizitha Ndlovu 960
  • Mathias Siqhoza Ndlovu 475
  • Ethel Moyo 314
  • July Moyo 112

Gwanda South

  • Ompile Marupi (beat Abednico Ncube)

Bulilima West

  • Dingumuzi Phuthi

Insiza South

  • Spare Sithole (beat Malachi Nkomo)

Insiza North

  • Faria Taruving(beat Andrew Langa)

Umzingwane

  • Rtd  Brigadier General Levy  Mayihlome (beat William Dewa)

Gwanda North 

  • Madodana Sibanda

Beitbridge East

  • Albert Nguluvhe

Beitbridge West

  • Ruth Maboyi Ncube (who beat incumbent MP Metrine Mudau)

Beitbridge Senate

  • Tambudzani Mohadi (beat Rabelani Choeni)

 


MASHONALAND CENTRAL PROVINCE


Guruve South

  • Patrick Dutiro 2521
  • Magomo 2339
  • Mashumba 1007

Please note these are preliminary results pending verification by the Zanu PF Politburo.

We will give you more results as the come…

#ZanuPFPrimaries 2018 : Senior Officials Fall

Several Zanu PF bigwigs and sitting legislators have fallen by the wayside, preliminary results of the party’s primary elections show.

Ministers; Dr Christopher Mushohwe, Dr Mike Bimha and Cde Abednico Ncube lead the pack of big guns who lost the primary elections.

In Manicaland Province, Minister Mushohwe lost the Mutare West National Assembly seat to Cde Teedzerai Muchimwe, while other results on the ground indicate that Cde Misheck Mugadza has taken over the baton from Cde Irene Zindi in Mutasa South, while Cde Misheck Mataranyika won the popular vote in Makoni South.

In Makoni Central, Finance and Economic Development Minister, Cde Patrick Chinamasa shrugged off challenges to return his seat.

In Mashonaland West Province, Cde Precious Chinhamo Masango beat former Lands Minister Douglas Mombeshora for the Mhangura seat.

In Mashonaland East Province, Minister Bimha tops the list of incumbent legislators to have fallen by the wayside after losing Cde John Mangwiro by over 3000 votes in Chikomba Central.

Out of the 18 constituencies whose results have been released, only six National Assembly members have been retained.

Those retained are Cde Jonathan Samkange (Mudzi South), Cde Magna Mudyiwa (Mudzi West), Cde Milton Kachepa (Mudzi North), Cde Marble Chinomona (Mutoko North), Cde Simbaneuta Mudarikwa (Uzumba) and provincial minister, Cde David Musabayana (Wedza North).

Those beaten include Cde David Chapfika, who lost to Hebert Shumbamhini in Mutoko South, Cde Ricky Mawere who lost to Cde Richard Musiyiwa in Mutoko East, Cde Tendai Makunde who lost to Cde Daniel Garwe in Murehwa North, Cde Ladious Ndoro who lost to Cde Jonah Sewera in Murehwa West, Cde Washington Musvaire in Marambapfungwa was beaten by Cde Tichaona Karimazondo.

Cde Beatrice Nyamupinga lost to Cde Energy Mutodi in Goromonzi West, Cde Lawrence Katsiru surrendered the Marondera Central seat to Cde Cleopas Kundiona, Cde Jeremiah Chiwetu was floored down by Cde Patrick Chidhakwa in Marondera East and Cde Michael Madanha lost to Cde Tinoda Machakaire in Wedza West.

New faces were also ushered in in Matabeleland South Province, with the Provincial Minister of State, Cde Abednico Ncube being the major casualty after losing to Cde Ompile Marupi in Gwanda South.

Matobo North went to Cde Edgar Moyo with 1 236, with the sitting legislator, Cde Never Khanye polling a paltry 140.

Cde Spare Sithole beat Cde Malachi Nkomo in Insiza South, Cde Andrew Langa lost Cde Faria Taruvinga in Insiza North, while Rtd. Brigadier General Levy Mayihlome won against sitting legislator, Cde William Dewa in Umzingwane.

Matobo South was won by Cde Saul Mahalima Ncube and Bulilima East by Cde Nqobizitha Ndlovu who unseated the incumbent, Cde Mathias Siqhoza Ndlovu.

Cde Dingumuzi Phuthi will be representing Bulilima West, Cde Madodana Sibanda Gwanda North, Cde  Albert Nguluvhe Beitbdridge East  and Cde Ruth Maboyi Beitbridge West after displacing Cde Matrine Mudau.

In the senate, Zanu PF Secretary for Information and Publicity, Cde Simon Khaya Moyo retained the Bulilima – Mangwe sear and Cde Tambudzani Mohadi beat Zanu PF Matabeleland South Provincial Chairman, Cde Rabelani Choene to the Beitbridge senatorial seat.

The results are yet to be verified by the National Commissariat Department and the Politburo.